Wywiad: "Najlepiej od razu aparat w rękę i do roboty." | Fotografia


Cześć, moi, 你好!
  Dziś wyjątkowy post. Zakładając bloga, wiedziałam, że jedną z rzeczy, którą chcę tutaj zamieszczać to zdecydowanie: wywiady. Nieważne, czy to z ludźmi z mojego otoczenia, czy z tymi osobami znalezionymi w Internecie. Ważne, żeby był to człowiek utalentowany i z pasją, bo zawsze są oni dla mnie kopalnią inspiracji i mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto także poczuje się chociaż odrobinę zmotywowany.
 Poznaj dziś proszę – Kacpra, 16-letniego chłopaka, którego zdjęcia kupiły mnie od razu. Widzę w nich ogrom pracy, samodyscypliny i przede wszystkim miłości do swojego hobby. Tym chętniej zapraszam Cię do tego, co naskrobał Kacper. Było mi niezwykle miło móc zadać parę pytań tak zdolnej osobie.
 Dodatkowo warto zobaczyć jego Instagrama. Nie dość, że możemy tam zawiesić oko na pięknych, nietuzinkowych fotografiach, to także przeczytać opisy, które ewidentnie były napisane prosto z serca. I to jest niesamowite.


 • Zacznijmy od tych podstawowych rzeczy, czyli kwestia sprzętu. Czego używasz obecnie, gdy wybierasz się na zdjęcia? Co jest dla Ciebie niezbędne?
Obecnie używam dwóch obiektywów: 50mm i 17-50mm, ze światłem odpowiednio f/1.8 i f/2.8. Moje dwa najbardziej ulubione, bo... jedyne, jakie mam. Niezbędny jest pomysł na zdjęcie, przynajmniej zamysł tego, co chce osiągnąć.

 • Ile lat już "siedzisz" w fotografii? Jak to się zaczęło?
 Zaczęło się tak nietuzinkowo to wszystko: Nie dalej jak trzy lata temu dostaliśmy projekt szkolny o zanieczyszczeniu środowiska naszej okolicy i mieliśmy wykonać zdjęcia... śmieci? Tak. Śmieci. Nie pamiętam, co mnie tak w tym zafascynowało....

 • Bardzo podoba mi się jedna z Twoich rad na Instagramie, a konkretniej: "kombinuj!". Od początku przygody ze zdjęciami miałeś tę myśl w głowie?
Lubiłem i lubię kombinować. Staram się pracować nad kombinowaniem. Kombinowanie to pasja. Od początku mi to hasło w głowie siedziało. Zauważyłem że nieświadomie wybierałem rzeczy, które wymagają kombinowania. Uzależnić się od kombinowania - to jest coś...

 • Cierpliwość jest ważna podczas fotografowania. Czasem brakuje Ci jej czy raczej nie masz z nią problemu?
Myślę, że każdemu brakuje cierpliwości jak coś nie idzie po jego myśli, a ja do wyjątków nie należę. Brakuje jej przeważnie wtedy jak chcę zwierzęta uchwycić, w skrócie: "coś co ma nogi i swój świat". Trzeba w ten świat zanurzyć, zrozumieć go... Ale można też nie zrozumieć i co wyjdzie to wyjdzie, często nawet lepsze od tego co się chciało. 

 • Wyobrażam sobie, ile wrażliwości mają w sobie fotografowie. Ile osobliwości dostrzegają każdego dnia. Jak myślisz, jaka cecha powinna jeszcze towarzyszyć fotografom?
Trzeba mieć to "coś", nie chodzi o talent, który jest efektem ciężkiej pracy, ale o kreatywność, pokorę, otwartość i chęć samodoskonalenia się. Musisz być twórczy, mieć świadomość, że zawsze znajdą się lepsi od Ciebie, i dążyć do bycia doskonalszym. I to tyczy się wszystkiego, nie tylko fotografii.

 • Wrażliwa natura to niełatwy orzech do zgryzienia. Co z krytyką? Jak sobie z nią radzisz? 
 Jak wiadomo początki bywają, a wręcz zawsze są trudne. Najwięcej krytyki dostawałem w internecie, a mimo to nie bałem się publikować moich kolejnych prac. Oczywiście krytyki nie możemy wrzucać do jednego worka: jest konstruktywna i ta druga z "emocjami". Konstruktywne zawsze powinny być miłe widziane, jeśli chodzi o tą drugą to wszyscy mówią: "Omijać, nie słuchać, nie odpowiadać", ja łamałem tę zasadę, odpowiadając na takie komentarze, przyznając im rację i samego siebie jeszcze "pogrążając". Uważam, że w takich chwilach dystans do samego siebie pozwala "eliminować" takie osoby i zachowania. 

 • A co w sytuacjach, gdy dostrzegasz piękną rzecz, miejsce lub zwierzę do uwiecznienia? Masz w głowie jak idealnie wyglądałaby on na zdjęciu, ale nie masz aparatu przy sobie. Przydarzyło Ci się to kiedyś? Co wtedy?
Przydarzyło się mi to wiele razy i z pewnością przydarzy się jeszcze. Co wtedy? Jest żal do samego siebie, że mogłem jednak ten aparat zabrać, przecież nie zaszkodziło by mi to. Mówią iż człowiek uczy się na błędach, to nie jest tak do końca prawda... Błędy błędami: sztuką jest je naprawić.


 • Oprócz fotografii, czym jeszcze się zajmujesz? Stawiasz zdjęcia na pierwszym miejscu, czy coś jest ponad nimi?
Oprócz fotografii gram na pianinie, tworzę melodie, grafiki, animacje, programuję... Nie stawiam niczego na pierwszym miejscu, każde z tych zajęć po równo traktuję, każde stawia jakieś wyzwanie, każde w pewnym sensie relaksuje.

 • Czy zdjęcia są czasem odzwierciedleniem Twojego humoru, samopoczucia? Czy raczej nie są one uzależnione od tego?
Czy są odzwierciedleniem samopoczucia? Na pewno tak. Humoru? Nie zawsze, ale nadrabiam to w opisach.

 • W kim odnajdujesz największe wsparcie, jeśli chodzi o fotografię?
Może nie w "kim", a w "czym". Nie mam autorytetów, ale mam wielu fotografów, których właśnie zdjęcia, pojedyncze fotografie mi się podobają i w pewnym stopniu takimi pracami się inspiruję.

 • Jest zdjęcie, z którego jesteś szczególnie dumny? Dlaczego?
Mam kilka takich zdjęć... Trudno mi wskazać faworyta.

 • Po Instagramie widać, że jesteś zafascynowany niebem, zachodami słońca. Skąd ta fascynacja w Tobie?
 Nie nazywajmy tego fascynacją. To jest tak mniej więcej jakby do piekarza powiedzieć: "Po wypiekach widać, że jesteś zafascynowany mąką, drożdżami". Robiąc ujęcia na dworze, gdziekolwiek jestem narażony, że niebo, jego skrawek wkradnie się do obiektywu... A tym bardziej przy krajobrazach, którym najprościej zdjęcie zrobić (pomijam fakt kombinowania).

 • Jest coś, co nie podoba Ci się w Twoim hobby? Czego żałujesz, robiąc zdjęcia?
Gdyby mi się coś nie podobało w moim hobby, to raczej by ono nim nie było (no może ceny sprzętu, ale to inna bajka). Czego żałuję robiąc  robiąc zdjęcia? Że ogranicza mnie moja wyobraźnia... 

 • Oczywiście jeszcze jedno, standardowe pytanie, ale jest ono tym, na co najbardziej wyczekuje podczas wywiadów. Niejednokrotnie zdarzyło się tak, że odpowiedź na nie, zmotywowała mnie do działania: Co doradziłbyś osobom, które chcą zacząć zabawę z fotografią? Czego, Twoim zdaniem, mają się wystrzegać? 
 Najlepiej od razu aparat w rękę i do roboty: otoczyć się fotografią, inspirować się, być aktywnym, interesować się. Teorię odłożyć na później. Nie będziesz genial­nym pro­gra­mi­stą, tylko dla­tego, że przez 10 lat przy­cho­dzisz do pracy. Nawet trzy kie­runki stu­diów nie pomogą, jeśli prze­śpisz je pod ławką itd. Mu­sisz zda­wać sobie sprawę z tego, CO CHCESZ osią­gnąć, a to, JAK to zrobisz, przyjdzie samo z czasem. Im bar­dziej pre­cy­zyjna będzie to wizja, tym łatwiej będzie Ci wery­fi­ko­wać postępy, patrzeć wstecz i wycią­gać wnio­ski z błę­dów. Musisz fotografować. Świadomie fotografować.

Zdjęcie:
Kuva
照片 (zhàopiàn) 

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy wywiad 😉 Na Instagrama już zaglądam, zdjęcia tutaj przedstawione robią ogromne wrażenie 😍

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, że jest to coś co lubisz i sprawia Ci przyjemność a do tego wychodzi Ci to. Gratuluję odwagi ale i świetnie przeprowadzonego wywiadu. Dzięki tobie my czytelnicy poznaliśmy na prawdę ciekawą osobę (tak uważam) a do tego utalentowaną i z pasją.. miłością do tego co robi. Lubię czytać o takich ludziach - aż buzia sama się śmieje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O matko, chłopak robi naprawdę świetne zdjęcia :) Z przyjemnością je oglądałam!
  Z chęcią więcej przeczytam takich wywiadów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pod wrażeniem tych zdjęć! Chłopak ma wielki talent. Świetnie, że będziesz robić takie posty, bardzo mnie interesują bo motywują :)

  https://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Droga Pando, gratuluję Ci tej próbki dziennikarskiej. Widać, że wywiad jest przeprowadzony świadomie, pytania są celowe i przygotowane. Ludzie Cię interesują. A chłopak, z którym przeprowadziłaś rozmowę, imponuje dojrzałością niezwykłą w tym wieku. Zapowiada się naprawdę na artystę. Brawa dla Was obojga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! A to są naprawdę piękne i motywujące słowa. Dziękuję ślicznie i masz rację - zapowiada się na artystę, porządnego artystę. :)

   Usuń
  2. Totalnie się zgadzam! Wywiad przeprowadzony na wysokim poziomie. Gratuluję. Życzę nadal takich pomysłów i tak mądrych, znalezionych przez siebie osób ;)
   Obserwuję jego instagram, fotki bardzo mi się podobają.

   Usuń
 6. bardzo ciekawy post! powiem ci, że taka forma postów bardzo mi się podoba, nie wiem, czy to przez to, że jestem w klasie dziennikarskiej i jakoś mnie to kręci... ale bardzo fajnie napisany post!
  zostaję na dłużej bo spodobał mi się twój blog ;) obserwuję i zapraszam do mnie!
  https://beautifulspacesblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakie piękne, pełne kreatywności zdjęcia, jestem pod wrażeniem z przyjemnością zerknę na instagram i zostawię coś po sobie. Kacper potrzebujemy więcej Twoich zdjęć. Świetny wywiad.

  http://sar-shy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że Ty wszechstronnie uzdolniona jesteś, teraz poprowadziłaś wywiad.
  Zdjęcia są rzeczywiście urzekające, z pomysłem i jak to się mawia "z jajem".
  Wspaniała sprawa, i taki młody chłopak, a tak wielki talent. Pogratulować.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy wywiad. fotograf z glebi serca!

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś też przeprowadzałam wywiady na blogu! Ale to było dawno temu, kiedy to jeszcze prowadziłam poprzedniego bloga. Bardzo lubię tego typu wpisy :) Dlatego bardzo miło mi się czytało i cieszę się, że mogłam poznać nową uzdolnioną osobę! Jeżeli chodzi o fotografię, uwielbiam zdjęcia :) Kocham ich piękno i marzę aby sama robić takie cudowne sesje. Niestety, mam sporo wydatków związanych z mieszkaniem i przyszłą rodziną, więc jakikolwiek sprzęt musi odejść na dalszy plan. Nie poddaję się jednak, moim telefonem może zrobię skromne ale równie piękne zdjęcia :) Najważniejsze, że są dla mnie pamiątką :) Jak widać odkrycie pasji może przyjść niespodziewanie, dlatego od zawsze mówię że warto sprawdzić się we wszystkim i w miarę możliwości próbować nowych rzeczy, nigdy nie wiadomo co nas porwie i co zostanie naszą pasją :) Niesamowity młody człowiek mocno trzymam kciuki za jego karierę :) Cudowny wpis kochana, jak zawsze mocno inspirujesz! Wybacz że nie odezwałam się wcześniej, ale trochę teraz choruję :) życzę Ci wszystkiego dobrego w nowym roku! samych sukcesów, kariery, wielu pasji :) Jesteś cudowną c-u-d-o-w-n-ą blogerką, zawsze o tym pamiętaj. Dodajesz nam czytelnikom wiele siły, motywacji, inspiracji. Bardzo się cieszę, że mogę czytać twoje posty! Zawsze będę wierną fanką. Z okazji nowego roku życzę Ci także zdrówka, uśmiechu na co dzień i spełnienia marzeń :)
  Pozdrawiam ciepło ♡

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudowny pomysł z tymi wywiadami :) Masz mnóstwo fantastycznych i interesujących pomysłów, świetnie, że dzielisz się nimi <3 To niezwykle motywujące gdy możemy poznać dwie tak utalentowane i młode osoby, bo nie można zapominać o Tobie kochana i o tym, że wykonałaś kawał dobrej roboty :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny wywiad i muszę przyznać, że po jego wypowiedziach da się odczuć, że to dojrzały jak na swój wiek chłopak. Ja w wieku 16 lat miałam siubździu w głowie :D
  A zdjęcia są genialne! Na prawdę jest w nich "to coś" :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy wywiad z ciekawym młodym człowiekiem.
  Mieć pasję to być szczęśliwym.
  Bardzo lubię tę myśl irlandzkiej pisarki C. Ahern:
  "Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni".

  OdpowiedzUsuń
 14. ..jestem pod wielkim wrażeniem.. świetnie się czyta i ogląda ludzi młodych, utalentowanych .. masz różne fantastyczne zainteresowania i to jest piękne! ..cudownie mieć pasje i realizować je.. uwielbiam fotografowanie, lubię czasem coś napisać..
  - życzę aby ten nowy rok był wspaniały! obfitował w piękne chwile, aby zdrówko dopisywało i uśmiech rozpromieniał buzię, moc radości każdego dnia, szczęścia
  i spełnienia marzeń ;)
  pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale miałaś cudowny pomysł! Bardzo się cieszę, że poruszasz tę tematykę i wybrałaś taką formę postów. Teraz, Pando, kolej na Ciebie - chwycić za aparat i rozpocząć tę przygodę! Mam nadzieję, że niedługo zobaczymy pierwszy post w takim stylu, a same wywiady będą nadal kontynuowane. Cudownie czytać o swojej pasji na innym blogu i to w taki sposób!

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy i inspirujący wywiad a także piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Super pomysł z tymi wywiadami. I świetny wybór na początek.

  Uwielbiam oglądać piękne zdjęcia, a te zdecydowanie do takich należą. Zaraz lecę na Instagram. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajny wywiad i...nietuzinkowe zdjęcia!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubie czytać wywiady, zawsze można poznać świat z innej perspektywy :)
  Fotografia to jest coś pięknego, niesamowite zdjęcia robi ten chłopak :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak ja kocham ludzi z pasją! Odwiedzasz mojego bloga stosunkowo od niedawna, ale kiedyś rozpoczęłam serię wpisów (póki co są dwa) o ludziach z pasją. W projekcie tym fotografuję ludzi z pasją i przy okazji zadaję kilka pytań dotyczących ich zainteresowań.
  Twój wywiad jest bardzo przyjemny w odbiorze. Pytania i odpowiedzi na wysokim poziomie. Tak trzymać! Jeszcze przyjemniej mi się go czytało gdyż to temat bliski mojemu sercu, czyli fotografia. Ten chłopak robi naprawdę niesamowite ujęcia i podziwiam go za to nieszablonowe myślenie i ciekawy styl! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawy wywiad. Widać, że to kolejny fotograf który naprawdę czuje pasje. Zajrzałam na jego instagrama i od razu widać po kadrach jak bardzo się rozwija oraz pnie się do przodu w swej pasji. To się ceni!
  Pozdrawiam
  FotoHart Blog ♥

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie spodziewałam się wywiadów u Ciebie na blogu, ale jestem jak najbardziej na "tak" dla takiej formy wpisów! Bardzo ciekawie się czytało, pytania były konkretne, a odpowiedzi wyczerpujące! Cieszę się również bardzo, bo poruszyłaś temat bliski mojemu sercu, a co za tym idzie Ty i Kacper daliście mi kolejnego kopa i motywację do działania! Biorę aparat do ręki i fotografuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetny pomysł z takim cyklem wywiadów i to z osobami, które maja pasję, cos tworza , rozwijają sie jak Kacper - swoja drogą zdolną młody człowiek co widac po zamieszczonych zdjęciach. Chłopak ma talent, wykonuje piekne kadre. Czasami jak widać można mieć tak niewiele fizycznie i stworzyć z tego COŚ. Przy okazji świetnie przeprowadzony wywiad, przeczytałam go z ciekawością :-)
  Cieplutko pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Uwielbiam takie wywiady i proszę o więcej! Fotografia to pasja, ale to świetna nauka na życie. Dzięki tej cierpliwości, wrażliwości i całych tych emocji człowiek staje się inny.. mądrzejszy, więcej dostrzega, nabiera odwagi! Nie znam Kacpra, ale już wiem, że lece na tego Instagrama fascynować się jego zdjęciami ♥

  OdpowiedzUsuń
 25. Naprawdę piękne zdjęcia robi. Wywiad przyjemnie się czytało, obie strony się postarały ;). Rady o działaniu i o tym, że zawsze będzie ktoś lepszy, są paradoksalnie motywujące.

  OdpowiedzUsuń
 26. Wywiady to znakomity pomysł. Ludzie z pasją faktycznie potrafią zmotywować. Zerknęłam sobie na Instagrama Kacpra i jestem zachwycona. Zdjęcia tego cudownego psiaka najlepsze <3 Młody chłopak a widać, ze ma telnet i zna się na rzeczy, no i nieźle kombinuje ;). Świetnie podchodzi do krytyki i samodoskonalenia. Piękny wywiad czekam na więcej takich :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo fajnie, że o nim napisałaś. Pięknie z twojej strony. Już zapisałam Kacpra instagrama. Faktycznie zdjęcia robi przecudne i widać że wkłada w to co robi dużo wysiłku. Wywiad znakomity. Warto promować takich ludzi, młodych i zdolnych. Brawo Pando 😃

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

"Niech pan oczyści swój umysł. Niech pan będzie bezkształtny jak woda. Gdy wleje pan wodę do filiżanki, staje się filiżanką; gdy wleje ją pan do butelki, staje się butelką; gdy wleje ją pan do imbryka, staje się imbrykiem. Otóż woda może płynąć albo może niszczyć. Bądź jak woda, przyjacielu."